Wakacje z Big Bandem

LETNI KURS BIG BANDOWY
20 – 24 SIERPNIA 2018

„WAKACJE Z BIG BANDEM”

ORGANIZATOR
FUNDACJA MUZYKA-TALENT-PASJA

WSPÓŁORGANIZATOR
ZPSM NR 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie

Kurs odbędzie się w
ZPSM Nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie

KIEROWNICTWO ARTYSTYCZNE
Dr Piotr Kostrzewa

Wakacyjny kurs big bandowy przeznaczony dla uczniów szkół muzycznych
II stopnia z przynajmniej dwuletnim doświadczeniem w grze na zgłoszonym do kursu instrumencie.
Saksofon ( alt, tenor, baryton ), trąbka, puzon, fortepian, bass/kontrabas, gitara, perkusja

Warsztaty mają na celu :
– naukę gry w big bandzie jazzowym
– podniesienie kwalifikacji instrumentalnych
– naukę oraz rozwinięcie umiejętności czytania nut a’ vista
– naukę czytania i realizacji rytmów punktowanych w szczególności swingowych
– wprowadzenie w świat muzyki jazzowej i rozrywkowej
– radość wspólnej kreacji artystycznej

Plan zajęć obejmuje zarówno zajęcia w sekcjach jak i całego zespołu. W trakcie trwania warsztatów sekcyjnych, realizowane będą zagadnienia wprowadzenia do improwizacji, naukę realizowania artykulacji jazzowej oraz przygotowanie repertuaru koncertu finałowego. Wspólna gra z wykładowcami podczas kursu oraz koncertu finałowego, będzie praktyczną realizacją założenia relacji Mistrz-uczeń.

Pracować z uczestnikami będą wybitni pedagodzy oraz muzycy jazzowi.

Mgr Michał Tokaj – sekcja fortepianu i gitary

Pianista, kompozytor, aranżer

Jest absolwentem słynnej już Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Zadebiutował w 1993 roku grając w kwartecie Kazimierza Jonkisza. Wraz z zespołem Joint Venture został laureatem 1-go miejsca na festiwalu Jazz Juniors ’95 w Krakowie, Festiwalu Standardów Jazzowych Siedlce ’96 oraz nagrody dla najbardziej obiecującej młodej grupy na konkursie Europ’ Jazz Contest w Hoelaart w Belgii w roku 1996. Z kwartetem Marcina Żupańskiego zdobył pierwszą nagrodę na Jazz Juniors ’97. W 1999 r. Michał Tokaj zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach.
Pianista koncertował w USA, Izraelu, Egipcie, Jordanii, oraz w większości krajów europejskich. Współpracował i nagrywał między innymi z Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Ewą Bem, Henrykiem Miśkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem, Darkiem Oleszkiewiczem, Grzegorzem Nagórskim, Leszkiem Żądło, Zbigniewem Namysłowskim, Bennie Maupinem, Eddie Hendersonem, Victorem Lewisem, Kevinem Mahoganym i Monty Watersem. Od 2001 roku jest wykładowcą w Zespole Szkół Muzycznych im F. Chopina w Warszawie.

Mgr Michał Tomaszczyk – sekcja puzonu i trąbki

Puzonista, kompozytor, aranżer.

Niezależny muzyk warszawski. Założyciel kwartetu Biotone i Big Bandu Konglomerat. Współodpowiedzialny za projekt Albo Inaczej, w który zaangażowany jest w roli puzonisty, dyrygenta, aranżera, producenta muzycznego i kompozytora. Za album ten otrzymał Złotą Płytę. Nominowany do nagrody Fryderyk za płytę Biotone – Unspoken Words. Stypendysta programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. Wielokrotnie nagradzany na konkursach w kraju i za granicą za grę na instrumencie, kompozycje i najlepszy zespół – Biotone. Absolwent klas: puzonu jazzowego oraz kompozycji i aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek zespołów: Biotone, Konglomerat Big Band, Babooshki, Salsa Central, Ola Trzaska, Marcin Masecki Polonezy, JazzBandBigBand, Konglomerat Combo, Krzysztof Herdzin Big Band, Kukla Band, Rei Ceballo Tripulacion Cubana, Brass Federacja, Łukasz Pawlik Quintet, J4zz PuZone. Od roku 2012 wykładowca międzynarodowych warsztatów jazzowych w Chodzieży. Od 2017 roku jest wykładowcą w Zespole Szkół Muzycznych im F. Chopina w Warszawie.

Mgr Mariusz „FAZI” Mielczarek – sekcja saksofonów

Saksofonista, flecista, klarnecista, aranżer, kompozytor

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie saksofonu. Jeden z najwszechstronniejszych polskich saksofonistów. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Występował w zespole Woobie Doobie oraz orkiestrze Adama Sztaby, big bandzie Krzysztofa Herdzina i Musicology Band jak również prowadzi własną grupę Mariusz „Fazi” Mielczarek Group. Autor niezliczonej ilości partii saksofonu w przebojach artystów z samego szczytu polskich list przebojów, a także tematów muzycznych do filmów i seriali. Obecnie również edukator nowego pokolenia saksofonistów.

Mgr Wojciech Kostrzewa – sekcja perkusji i basu

Kompozytor, aranżer, perkusista.

Ukończył studia licencjackie i magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w klasie kompozycji prof. Marcina Błażewicza oraz Policealne Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w klasie perkusji prof. Czesława Bartkowskiego.
Laureat I nagrody oraz wyróżnienia orkiestry w konkursie kompozytorskim „In modo di Lutosławski” za kompozycję „Little Variations for Symphonic Orchestra” w 2013r.
Laureat nagrody głównej na IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na skomponowanie poematu symfonicznego opartego na fabule wybranego filmu, organizowanym przez Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonię Gorzowską.
Laureat Grand Prix w III Międzynarodowym Konkursie Krzysztofa Pendereckiego AROBRETUM 2017 w Radomiu.
Brał udział w nagraniach kilku płyt studyjnych wydanych m.in. przez firmę Sony Music Poland, CD Accord, Warner czy Mirare.
Współpracował jako perkusista i aranażer Szymanowski Big Band m.in. z Dorotą Miśkiewicz, Piotrem Polskiem, Markiem Napiórkowskim, Danutą Błażejczyk oraz Sławkiem Uniatowskim.
Pracował dla telewizji TVP przy reportażach Pawła Pochwały „Dwa Żywioły” oraz „Dwie Pasje”.
Autor i wykonawca muzyki do spektakli „Czarodziej” i „Calineczka” w Teatrze Palladium.
Kompozytor w projektach Teatru Niewielkiego („Poezja Wisławy Szymborskiej”) oraz Teatru Oratorium („Katyń” – przedstawienie organizowane przez Varsovia Art I Muzeum Katyńskie).
Uczestnik licznych zagranicznych festiwali m.in. „La Folle Journee” w Nantes czy „Dusseldorf Jazz Rally” w Dusseldorfie.
Ma na swoim koncie liczne projekty artystyczne i współpracował m.in. z Gordonem Goodwinem, Ireną Santor, Voytkiem Konikiewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Krzesimirem Dębskim, Adamem Sztabą, Basią Trzetrzelewską, Moniką Urlik, Rafałem Szatanem, Barbarą Kurdej – Szatan i Pawłem Kowalczykiem.
Perkusista i aranżer w takich projektach jak Buslav, The Dumplings, Cool Plants, Chopin University Big Band i wielu innych.

Dr Piotr Kostrzewa – big band

Perkusista – Kotlista, solista Orkiestry Sinfonia Varsovia, pedagog UMFC w Warszawie
Opiekun artystyczny Szymanowski Young Power Big band oraz Chopin Univestity Big band

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 1993 roku jest kotlistą Orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą koncertuje w kraju i za granicą w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, pod kierunkiem najwybitniejszych dyrygentów, wykonując bogaty repertuar symfoniczny i kameralny. Z orkiestrą tą nagrał dla światowych wytwórni fonograficznych ponad 200 płyt z udziałem wybitnych solistów i dyrygentów.
Jest współzałożycielem powstałej w 2000 roku Fundacji Sinfonia Varsovia, której był członkiem zarządu, następnie wiceprezesem, a od 2007 piastuje urząd jej prezesa. Fundacja ta zajmuje się m.in. promocją orkiestry Sinfonia Varsovia, organizacją jej koncertów i nagrań oraz promowaniem młodych talentów artystycznych. W 2008 roku, wraz z zarządem Fundacji powołał do życia Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka – fundatora oraz wieloletniego Prezesa Fundacji, przeznaczone dla wybitnych młodych muzyków – uczniów szkół muzycznych II stopnia regionu mazowieckiego.
Jako perkusista rozrywkowy współpracował z Ryszardem Rynkowskim, Piotrem Rubikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Zygmuntem Kuklą, Janem Stokłosą, Krzesimirem Dębskim, Zbigniewem Zamachowskim, Haliną Frąckowiak. Nagrywał również muzykę do wielu filmów
m.in. Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy, Bandyta, Wojna 1920.
W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego jest nauczycielem w klasie perkusji. Od 2013 roku jest opiekunem artystycznym zespołu Szymanowski Young Power Big Band, z którym odnosi spektakularne sukcesy.
W roku 2012 objął kierownictwo artystyczne Big Bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Biuro oraz organizacja kursu
Joanna Mońko

Koszt uczestnictwa: 450 zł/osoba
Zapisy: Poprzez formularz zgłoszeniowy.