Big Band Szymanowski Young Power

„Szymanowski Big Band” działał przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w latach 2007 – 2013.

„Szymanowski Young Power Big Band” powstał jako jego bezpośredni spadkobierca.

Piotrek Foto - SV Został powołany do życia we wrześniu 2013 roku. Na czele zespołu stanął prof. Piotr Kostrzewa, zostając jego opiekunem artystycznym. Big-band tworzą uczniowie szkoły
w wieku od 13 do 18 lat.

Skład big-bandu to – 4 trąbki, 2 puzony, 6 saksofonów, gitara basowa, gitara, fortepian, perkusja. W wielu koncertach uczestniczyły wokalistki. Koncerty przeplatane są komentarzami na temat wykonywanych kompozycji, ich autorów oraz muzyki big-bandowej.

Big-band od razu przypadł do gustu publiczności swoja świeżością. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonuje ciekawy program artystyczny. Repertuar zespołu stanowią kompozycje złotej ery swingu, jazzu tradycyjnego oraz przeboje muzyki filmowej. Koncerty są ułożone tak aby każdy słuchacz mógł znaleźć coś dla siebie.

Zaproszenie do udziału we wspólnych koncertach przyjęli: Dorota Miśkiewicz, Andrzej Jagodziński, Michał Tokaj, Gary Guthman, Henryk Miśkiewicz, Katarzyna Cerekwicka.

Spośród wielu koncertów należy wymienić niektóre.

 • Wielce udany debiut, zespół miał na koncercie świątecznym w ZPSM nr 4 w grudniu 2013 roku.
 • 15.01.2014 na zaproszenie Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, big-band wykonał swój pierwszy poważny koncert porywając publiczność zgromadzoną na sali.
 • W maju 2014 roku na zaproszenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „Szymanowski Young Power Big Band” wystąpił na specjalnym koncercie na dziedzińcu Ministerstwa z okazji „Nocy Muzeów”.
 • We wrześniu 2014 roku big-band wystąpił na festiwalu „Jazz.It”. „Jazz.It” to plenerowy festiwal jazzowy, który odbywa się na malowniczej „Plaży Żoliborz”. Na festiwalowej scenie występowali czołowi muzycy gatunku oraz obiecujący młodzi artyści.
 • Kolejny ważny występ na międzynarodowym festiwalu „Szalone Dni Muzyki” we wrześniu 2014 roku organizowanym przez „Orkiestrę Sinfonia Varsovia”, gdzie koncertowi z uwagą przysłuchiwał się Gordon Godwin, będący gwiazdą festiwalu.
 • Koncert charytatywny big-bandu dla Stasia Salacha odbył się w kwietniu 2016 roku w Okęckiej Sali Widowiskowej.
 • Zespół uczestniczył w czerwcu 2017 roku w „XX Ogólnopolskim Big Band Festiwalu”, na którym w Nowotomyskim Ośrodku Kultury spotkali się miłośnicy jazzu oraz szeroko pojętej muzyki big–bandowej z całej Polski.
 • W styczniu 2018 roku Ambasada USA w Warszawie organizowała obchodach setnej rocznicy historycznego orędzia ze słynnymi 14 Punktami, w którym prezydent USA Woodrow Wilson występując przed Kongresem wezwał do uznania niepodległości Polski. Dla przypomnienia wkładu Ameryki w odzyskanie przez Polskę niepodległości, ambasador Jones zorganizował w Forcie Sokolnickiego przy warszawskim Placu Wilsona, koncert na który w roli wykonawcy został zaproszony zespół.
 • Przez kilka lat big-band koncertował podczas „Christmas Party” w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie.
 • Pięciokrotnie zespół otwierał „Bal Warszawiaka” w Hotelu Sofitel, na zaproszenie prezesa zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Warszawy.

W latach swojego działania big-band zagrał wiele ciekawych koncertów.

W swoim dorobku „Szymanowski Young Power Big Band” ma płyty:

 • W grudniu 2014 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu „Big Band Carols”.
 • W 2015 roku została wydana płyta „Szymanowski Young Power Big Band”.
 • W 2017 roku powstała kolejna płyta „Szymanowski Young Power Big Band vol. 2”.

 

działa pod patronatem naszej fundacji